+48 666 222 570
·
kancelaria@kluczbork-notariusz.pl
·
08:00-16:00 (Czw 12:00-20:00, Sob - po umówieniu się)
Umów wizytę

Poświadczenia notarialne

Przydatne informacje

Poświadczenia notarialne

Notariusz sporządza poświadczenia:

  1. własnoręczności podpisu,
  2. zgodności odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem,
  3. daty okazania dokumentu (tzw. „data pewna”),
  4. pozostawania osoby przy życiu lub w określonym miejscu.

Poświadczenie własnoręczności podpisu

Czynność poświadczenia podpisu polega na złożeniu w obecności notariusza podpisu na dokumencie bądź uznania podpisu złożonego wcześniej za własnoręczny.
W celu sporządzenia notarialnego poświadczenia podpisu wystarczy obecność osoby, której podpis ma zostać poświadczony. Należy stawić się osobiście z dokumentem tożsamości oraz z dokumentem, na którym ma być złożony podpis.

Poświadczenie zgodności odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem

Notariusz stwierdza zgodność odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem. Jeżeli okazany dokument zawiera cechy szczególne (dopiski, poprawki, uszkodzenia), notariusz stwierdza to w poświadczeniu.
W celu sporządzenia poświadczenia odpisu, wyciągu lub kopii dokumentu, notariuszowi należy okazać dokument, zaś osoba okazująca dokument powinna stawić się w Kancelarii ze swoim dokumentem tożsamości.

Poświadczenie daty okazania dokumentu

W celu opatrzenia dokumentu datą pewną, należy okazać notariuszowi dokument, zaś osoba okazująca dokument powinna stawić się w Kancelarii ze swoim dokumentem tożsamości. Notariusz poświadcza na okazanym mu dokumencie datę, a na żądanie stron także godzinę i minutę okazania tego dokumentu.

Poświadczenie pozostawania osoby przy życiu lub w określonym miejscu

Notariusz poświadcza pozostawanie przy życiu lub w danym miejscu klienta, który potrzebuje takiego dowodu do uzyskania emerytury, renty lub innego świadczenia przyznawanego przez ZUS. Do poświadczenia pozostawania przy życiu lub w określonym miejscu konieczne jest osobiste stawiennictwo danej osoby i ustalenie jej tożsamości.

Skontaktuj się

Zadaj pytanie lub umówi się na wizytę w kancelarii.

    O mnie

    Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku prawo. Związana z notariatem od 2014 roku. W 2019 r. ukończyła etatową aplikację notarialną pod patronatem notariusza Jana Andrzeja Tarkowskiego, prowadzącego Kancelarię Notarialną we Wrocławiu. Następnie zdobywała doświadczenie pracując w Kancelarii Notarialnej Tarkowscy-Klimza-Ciejpa Notariusze sp. partnerska z siedzibą we Wrocławiu współpracując zarówno z klientami indywidualnymi, jak również największymi w Polsce deweloperami oraz spółkami. Jej wieloletnie doświadczenie oraz wiedza merytoryczna połączone z młodzieńczą energią pozwala dokonywać czynności notarialnych w sposób zapewniający najwyższą jakość świadczonych usług. Ceni sobie możliwość indywidualnego podejścia do każdego klienta. Dnia 17 sierpnia 2022 r. uzyskała w drodze decyzji Ministra Sprawiedliwości powołanie na stanowisko notariusza wraz z wyznaczeniem siedziby Kancelarii w Kluczborku.

    Notariusz Dominika Szirch