+48 666 222 570
·
kancelaria@kluczbork-notariusz.pl
·
08:00-16:00 (Czw 12:00-20:00, Sob - po umówieniu się)
Umów wizytę

Umowy majątkowe małżeńskie (intercyza)

Przydatne informacje

Umowy majątkowe małżeńskie (intercyza)

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy ustawowa wspólność majątkowa małżeńska obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Małżonkowie oraz osoby zamierzające zawrzeć związek małżeński (przyszli małżonkowie) mogą zawrzeć w formie aktu notarialnego – umowę majątkową i postanowić, że w ich małżeństwie nie będzie obowiązywał ustrój ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej.
W umowie majątkowej małżeńskiej strony mogą ustanowić:

 • rozdzielność majątkową,
 • rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków,
 • wspólność rozszerzoną,
 • wspólność ograniczoną.

Warto rozważyć podpisanie umowy ustanawiającej ustrój rozdzielności majątkowej (intercyzy), aby uchronić się przed ewentualną odpowiedzialnością za długi małżonka w sytuacji, np. gdy któryś z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, podejmuje działania związane z dużym ryzykiem finansowym czy trwoni wspólny majątek.
Umowa majątkowa małżeńska może zostać zawarta w każdym momencie trwania małżeństwa lub przed zawarciem małżeństwa.
Umowa majątkowa małżeńska może zostać w dowolnym momencie zmieniona albo rozwiązana przez małżonków.

Dokumenty i informacje wymagane do sporządzenia umowy majątkowej małżeńskiej:

 1. dane małżonków lub osób planujących zawarcie związku małżeńskiego: imiona, nazwiska, imiona rodziców, PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości, adres zamieszkania,
 2. odpis skrócony aktu małżeństwa, w przypadku małżonków,
 3. określenie dotychczasowego ustroju majątkowego obowiązującego małżonków,
 4. w przypadku chęci ograniczenia wspólności ustawowej – oznaczenie przedmiotów, które mają zostać wyłączone z majątku wspólnego,
 5. w przypadku chęci rozszerzenia wspólności ustawowej – oznaczenie przedmiotów, które mają zostać włączone do majątku wspólnego.

Skontaktuj się

Zadaj pytanie lub umówi się na wizytę w kancelarii.

  O mnie

  Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku prawo. Związana z notariatem od 2014 roku. W 2019 r. ukończyła etatową aplikację notarialną pod patronatem notariusza Jana Andrzeja Tarkowskiego, prowadzącego Kancelarię Notarialną we Wrocławiu. Następnie zdobywała doświadczenie pracując w Kancelarii Notarialnej Tarkowscy-Klimza-Ciejpa Notariusze sp. partnerska z siedzibą we Wrocławiu współpracując zarówno z klientami indywidualnymi, jak również największymi w Polsce deweloperami oraz spółkami. Jej wieloletnie doświadczenie oraz wiedza merytoryczna połączone z młodzieńczą energią pozwala dokonywać czynności notarialnych w sposób zapewniający najwyższą jakość świadczonych usług. Ceni sobie możliwość indywidualnego podejścia do każdego klienta. Dnia 17 sierpnia 2022 r. uzyskała w drodze decyzji Ministra Sprawiedliwości powołanie na stanowisko notariusza wraz z wyznaczeniem siedziby Kancelarii w Kluczborku.

  Notariusz Dominika Szirch